• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/groups/1420649821519601/
  • https://www.twitter.com/@Dugergenc

TARİHÇEMİZTARİHÇE ...

 

Köy adını ortasyadan anadolu ya göç eden oğuz boylarından "DÖGER" boyundan almaktadır. Zaten çevresindeki köylerde "BEYDİLİ","KARLI","EYMÜR" Diğer Oğuz boylarının isimlerini taşımaktadır. Düğer adı nın kökeni, Oğuz Türklerinden Döğer kabilesinden gelmektedir. Döğer ler Oğuzların Bozok koluna bağlıdır. Oğuz Han'ın efsanalinde Döğer ler den söz edilmektedir. Müslümalıktan sonra özellıkle Turklerin Ön Asyaya yerlesme doneminde Dögerlere rastlanmaktadır. Guney Dogu Anadoluda büyük bır beylik kuran Artukoğullarının Döğer lere baglı olduğu kesinlesmistir. Memlükler devrinde Guney Dogu Anadolu ve Suriye de yaşayan Türk boyları arasında Döğer ler önemli bir topluluk meydana getirmişlerdir. Salım ed. Dögeri Sultan Berkuk zamanında Suriyede önemli bir rol oynamıştır. Bu sırada Döğerlerin yerleştikleri alan Caber kalesı ve çevresidir. Timur saldırısından sonra Döğerlerin başına Dimeşk Hoca , 20 bin evlik Döğer ilinden başka Beni Kilab ve beni Şadi adlı Arap kabilelerini de kendisine bağlamış Urfa , Siverek , Süruç , harran, Ciber, ve rakka şwehir kasabalarının yönetimini ele geçirmiştir. Akkoyunlu-Karakoyunlu savaşında da Döğer ler Karakoyunluların yanında yer almışlardır. 1406 da Kara Yusuf bey in timurlardan Miranşah oğlu Ebubekir ile yaptığı saşalarda Caber Döğerlerinden başka Musul - Mardin , ve Kerkü-Tauk döğerlerininde adlarına rasdtlanır. Bur arada Döğerlerin Kuzey Irak ve Suıriye ile güneydoğu Anadolu da geniş bir alana yayılmış oldukları anlaşılmaktadır. Osmanlılar zamanında ise Döğer lerin artık parçalanmış ve siyasi bir değer taşımayacak kadar dağılmış oldukları görülmektedir. bunlar , Halep Türkmenleri ile şam, Bazulus, kerkük, ve Kozan bölgelerinde yaşayan Türkmenler arasında yer almaktaydılar. Kanuni devrinde Halep Döğer leri ve Hama olmak üzere yeniden bölünmüşlerdir. 17. yy da bunlar arasında girişilen bir yerleşme teşebbüsü ilk anda başarıya ulaşmışsada Döğer lerin bütünü ile yerleşik hayata karışarak kayboldukları sanılmaktadır. Ön Asya nın açılışı sırasında Güney Doğu ve Kuzey Suriye ye gelen Döğer ler. 14.yy lın ikinci yarısında merkezi Caber olmak üzere bir beylik kuracak kadar siyasi bir varlık göstermişler fakat Akkoyunlu- Karakoyunlu savaşları sonucunda ezilerek dağılmışlarıdır. Azaerbaycan da erdebil de rastlanan Döğer lerin ise karakoyunlular tarafında o yöreye götürülen urfa Döğer leri olduğu kabul edilir.

KÜLTÜR ...

Köyün Anadolu nun iç kesimlerinde görülen ortak kültürlerle etkileşimi dolayısı ile benzerlik gözteririr. genelde kadın erkek eşitliğine dayalı bir sosyal bir yapısı vardır. İnanç anlamında diğer türk boyları gibi islam gelenek, yemekleri; En güzel yemekleri:

Helle: Un ile yapılan (genelde kışın yapılır)çeşitli malzemeler konularak ( Bulgurlu, pancarlı, şalgamlı) çok kolayca hazırlanabilen bir çorbadır.

Katıklı Çorba; Yoğurt, yarma, fasulye, mısır, nane ile yapılan soğuk olarak içilen çorba. Genellikler yazın yapılır. Yörede çorbanın adı "katuklaş" olarak geçer.

Gömbe; Üstüne ve altına yufkalar dizilerek içerisine erişte şeklinde hamurun kesilip iki taraflı pişirilen börek.

Madımak: Yayla otu madımak ile yapılır.

COĞRAFYA ...

Sivas iline 58 km, Hafik ilçesine 27 km uzaklıktadır. Genelde dağlık olmakla birlikte ormanlık araziler mevcuttur. kurak ve çok güzel bir yerdir.. en güzel yaylası veli ışıktır

İKLİM ...

Karasal iklim görülür, yazın sıcak ve kurak kışın sert ve kar yağışlıdır Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

ALTYAPI ...

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yaptırılımıştır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabileze olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 

NÜFUS


YIL

2014  
TOPLAM

254
ERKEK

117
KADIN

137
201321199112
2012226107119
2011238111127
2010  256120136
2009253118135
2008288137151
2007274129145

Yorumlar - Yorum Yaz
1881-193∞
50. yıl logo
KAN BANKASI

DÜĞÜN&NİŞAN

TAZİYE